WP1. Spracovanie procesov a profilov správania
V oblasti WP1 bolo hlavnou úlohou zamerať sa práve na otázky process mining, process discovery a process learning, ktorých výsledkom je automatické, adaptívne, resp. počítačom podporované generovanie informačného systému na riadenie procesov (business process management system), resp. systému na podporu rozhodovania (decision support system). Na účely overenia metód a algoritmov boli v rámci realizácie WP1 zvolené aplikačné oblasti procesov vo verejnej správe a v súkromnej sfére.
WP2. Energeticky efektívna detekcia intrúzií a chýb
Detekcia správania je náročná z pohľadu energetickej náročnosti. V rámci tohto pracovného balíka sme implementovali aplikáciu FunFi, ktorá nám dovoľuje zbierať rôzne sieťové, ako aj lokačné dáta používateľov, ktorí sa zapojili do experimentu. Na základe zozbieraných dát sme navrhli, zanalyzovali a otestovali algoritmus na predikciu správania používateľov so zameraním na predikciu pohybu používateľov. Odklonenie používateľa od predikovaného pohybu je možné chápať ako chybu, ktorú je tiež potrebné detegovať. Na rozdiel od iných prístupov náš spôsob detekcie je založený na jednorazovom výpočte pravdepodobnosti pohybu, tieto pravdepodobnosti ostávajú nezmenené a táto vlastnosť výrazne zjednodušuje implementáciu webových služieb. Okrem predikcie pohybu sme navrhli spôsob mapovania lokácií WiFi routerov na logické adresy. Toto nám umožňuje zistenie polohy používateľa na základe WiFi routera.
WP3. Informačná bezpečnosť a ochrana súkromia v mobilných zariadeniach
Mobilné zariadenia si získavajú čoraz väčšiu popularitu a transformujú celé odvetvie informačných a komunikačných technológií. S pozitívnymi zmenami prichádzajú ruka v ruke aj nové formy počítačovej kriminality a zneužívanie získaných údajov. Osobné a citlivé údaje uložené v mobilných zariadeniach nemajú dostatočnú ochranu. Navyše samotné mobilné zariadenia generujú citlivé údaje, ako sú napríklad informácie o pozícii a pohybe používateľa. Príčiny úniku všetkých takýchto privátnych údajov zo zariadenia môžu byť neúmyselné, ako sú napríklad slabé programátorské praktiky, ako aj úmyselné – malware, cielené útoky, reklamné či marketingové sledovanie.
WP4. Biometrické rozpoznávanie
Problematika tvorby biometrického rozpoznávacieho systému, ktorou sa projekt zaoberal, zahrnovala viacero samostatných oblastí výskumu. Bolo nutné implementovať komplexný rozpoznávací systém zložený z modulu predspracovania vstupného obrazu, modulu extrakcie príznakov a klasifikačného modulu. Metódy zvolené pre uvedené moduly sú sofistikované metódy strojového učenia. Boli optimalizované parametre jednotlivých metód na zvýšenie rozpoznávacej úspešnosti a schopnosť pracovať v reálnom čase.
WP5. Monitorovanie biofyzikálnych veličín
Moderné senzorické siete sú založené na najnovších technológiách bezdrôtového prenosu dát, ktoré boli zbierané na detašovaných lokalitách či napomáhajú udržiavanie ľudského zdravia. Vďaka svojim možnostiam poskytujú široké spektrum v rozsahu biometrie a zdravotnej starostlivosti, životného prostredia, inteligentných budov, v automobilovom priemysle i ďalších ekonomicky významných odvetviach. Pri zbere dát sa kladie vysoký dôraz na zabezpečenie čistoty a bezporuchovosti vstupného signálu. Zabezpečenie prenosu dát na základnej úrovni medzi senzorickými jednotkami v súčasnosti predstavuje jeden z kľúčových bodov integrity prenosu informácií. Dynamický rozvoj senzorických prvkov a systémov je ovplyvnený novými materiálmi, výkonnými mikroprocesormi, významným progresom v oblasti organických materiálov, využitím známych polovodičov v nových oblastiach a podobne. Dôležitosť a bezpečnosť snímania veľkého objemu dát a dosiahnutie bezpečnosti siete už v základoch je už dnes významným doplňujúcim faktorom bezpečnosti a ochrany dát.